Jezírkové centrum Čeperka | Výstava
8

Výstava

Jezírkové centrum Čeperka

V našem výstavním areálu o velikosti 2000 m2 uvidíte 11 oddělených rybníčků, které jsou propojeny do jednoho systému velkého kruhového jezírka. V každé sekci je jedna forma KOI kapra společně s několika jesetery. Jedna sekce je obsazena vícedruhovým společenstvem studenovodních ryb a směsí různých forem KOI kaprů. Jezírka jsou filtrována kořenovou biologickou filtrací a doplněna o vnější mechanické filtry Proficlear firmy OASE, které jsou k vidění při chodu.

KOI kapři

KOI kapr

Nosnou částí výstavy je KOI kapr (Cyprinus carpio), správně nazývaný Nishikgoi. KOI kapr se dělí do 13 základních kategorií: Kohaku, Sanke, Showa, Utsuri, Bekko, Asagi/Shusui, Koromo, Kawarimono, Hikarimono (Ogon), Hikarimoyomono, Hikariutsurimono, Tancho a Kinginrin. Můžete si u nás prohlédnout všechny zmíněné druhy KOI kaprů.

KOI kapři ›

jeseteři a veslonos

V jezírkách jsou k vidění také jeseteři a veslonos. Tyto rybí druhy si získávají stále větší oblibu pro svůj nevšední vzhled.

Jeseter sibiřský

Jeseter sibiřský (Acipenser baerii) patří ke středně velkým druhům. Dorůstá v přírodních podmínkách až 180 cm. V jezírkách méně. Naši svěřenci v nádrži měří zatím kolem 100 – 120 cm. I přes méně atraktivní vzhled je často chován. Patří mezi odolné druhy. V jezírkách velmi dobře přijímá potravu.

Jeseter ruský

Jeseter ruský (Acipenser guldenstaedtii) dorůstá až 200 cm a řadí se mezi velmi atraktivní druhy. Tělo má po stranách světlé kostěné destičky. Na rozdíl od ostatních nemá špičatý rypec.

Jeseter malý

Jeseter malý (Acipenser ruthenus) je menší, pomalu rostoucí druh s maximální délkou 90 cm. V přírodě žije trvale ve sladké vodě. Zbarvení je celoplášťově tmavé s bílými lemi na prsních ploutvích.

Jeseter hvězdnatý (Acipenser stelatus) dorůstá délky až 150 cm. Je podobný předešlému. Jeho rypec je však dlouhý a zašpičatělý. V mládí je velmi choulostivý.

Veslonos americký

Veslonos americký (Polyodon spathula) je zajímavou rybou objevující se poslední dobou v jezírkách. V přírodě dorůstá až 190 cm. Původem je to ryba, která se živí drobnou potravou vznášející se ve vodním sloupci (planktonem). V zajetí je již v odchovnách krmen granulemi na které si tak nejlépe navykne.

Jeseter ostrorypý

Další neobvyklé druhy, které můžete v centru spatřit jsou jeseter ostrorypý (Acipenser oxyrinchus), který dorůstá až 300 cm, jeseter bílý (Acipenser transmontanus), jeseter čínský (Acipenser sinensis), jeseter jadranský(Acipenser naccarii)