Jezírkové centrum Čeperka | KOI kapr
7491

KOI kapr

KOI kapr (Cyprinus carpio), správně nazývaný Nishikigoi, není nic jiného než barevná forma kapra obecného, kterého známe z našich rybníků. KOI kapr je původem asijský druh. K nám byl introdukován v dávné historii a postupem času zdomácněl. Zatímco u nás se zaměřujeme na jeho šlechtění pro konzumní účely, v asijských zemích byl šlechtěn pro barvu.

KOI kapr se dělí do 13 základních kategorií: Kohaku, Sanke, Showa, Utsuri, Bekko, Asagi/Shusui, Koromo, Kawarimono, Hikarimono (Ogon), Hikarimoyomono, Hikariutsurimono, Tancho a Kinginrin.

Názvy jsou převzaté z Japonštiny a mají většinou svůj logický základ například Kohaku znamená: Ko – červený a Haku – bílý. Mezi jednotlivými základními variantami se vyskytuje mnoho kříženců a přechodných forem, jejichž zařazení je často velmi složité.

Kohaku

Kohaku je dvoubarevný červenobílý KOI kapr, který ve výstavním jezírku nesmí chybět. Červená barva začíná již na hlavě. Nejvíce jsou ceněni jedinci s ostrým vymezením mezi červenými a bílými skvrnami. Velikost červených skvrn není nijak omezena. Podle jejich uspořádání se dále rozlišují podřadné typy. Tato forma je jednou z nejstarších a pěkně zbarvený červenobílý kapr je klasikou.

Sanke

Sanke je také červenobílý KOI kapr, ale s drobnými černými znaky na hřbetě. Převládající je ovšem červená a bílá barva. Černá se nesmí vyskytovat na hlavě. Kapři jsou podobní a postupně ve vybarvení přecházejí ve formu Showa.

Showa

Showa je trojbarevná forma, kterou ve výstavní nádrži uvidíte také. Červená a bílá barva je doplněna výraznými černými mapami po celém těle, které vždy začínají na hlavě. V metalickém provedení se užívá název Kin Showa a řadí se do skupiny Hikariutsurimono.

Utsuri

Utsuri je dvoubarevný KOI kapr v kombinaci základní černé barvy se žlutou – Ki Utsuri, bílou – Shiro Utsuri, červenou – Hi Utsuri. V nádrži jsou také kapříci Kinginrin což jsou jedinci s leskem jednotlivých šupin na hřbetě. Skupina Bekko je v základních rysech podobná. Na těle jsou jen malé černé znaky mimo hlavu.

Asagi a Shusui

Asagi a Shusui je barevná forma kapra s modrým hřbetem, červenými boky a výrazným tmavým síťováním na šupinách. Shusui je stejně barevně provedená forma v podobě řádkového lysce. Tmavě zbarvené velké šupiny pak vytvářejí zajímavý vzor na hřbetě lysce.

Koromo

Koromo kapr je v základních rysech podobný formě Kohaku. Červená barva ovšem nese znaky tmavého síťování na šupinách.

Kawarimono

Kawarimono Do této skupiny patří mnoho různě zbarvených KOI kaprů bez metalického lesku, kteří se nedají zařadit k předešlým skupinám. Patří sem zejména jednobarevný typ od barvy šedé, okrové až po hnědou, označovaný jako Chagoi. V provedení s leskem šupin Kinginrin jsou k vidění ve výstavním jezírku.

Goshiki

Goshiki jsou velmi zajímavě vybarvení kapři ve vícebarevném provedení, kteří dříve patřili do skupiny Kawarimnono. Barevně nesou znaky formy Sanke a Asagi společně. V ideálním případě mají mít barvu červenou, bílou, šedou, modrou a černou. Červená barva působí jako by byla natištěna na šedomodrém podkladu.

Hikarimono

Hikarimono (Ogon) je forma jednobarevných kaprů s metalickým leskem v odstínech bílé nebo žluté až oranžové barvy. I další skupiny s předponou Hikary jsou metalické formy s výrazným leskem těla a dokonalým probarvením. V našem jezírku se prohánějí jak kapři bílí, kteří jsou asi nejelegantnější, tak jedinci červení i žlutí. Zároveň uvidíte jednobarevné lysce s tmavými šupinami formy Mizuho Ogon.

Tancho

Tancho patří mezi zajímavé líbivé typy barevných kaprů. Toto zbarvení se prolíná více předešlými formami. Co vše tyto jedince pojí je výrazná červená skvrna na hlavě. Ti nejkvalitnější by neměli již mít červenou barvu na zbytku těla. V naší nádrži můžete vidět více forem. Asi nejpěknější je celoplášťově bílý kapr jen se skvrnou na hlavě tzv. Tancho Kohaku.